POLGLISH.pl - biuro tłumaczeń

505 355 975
polglish.kontakt@gmail.com

Czy złożenia z zaimkiem „none” łączą się z czasownikami w liczbie pojedynczej czy mnogiej?

Dziś zajmiemy się nieco nietypową kwestią, a mianowicie odpowiemy sobie na pytanie czy zaimek „none” łączyć się może z czasownikami w liczbie pojedynczej czy też mnogiej…a może z obydwoma? Sprawdźmy to!

 

Julka B. pisze:

 

„Witam. Przygotowuję się do egzaminu FCE i chciałabym nieco lepiej zrozumieć angielski. Ostatnio głowę zaprząta mi to jakie czasowniki stosować po złożeniach ze słówkiem none? Lepszym rozwiązaniem będzie czasownik w liczbie pojedynczej czy mnogiej?”

 

Odpowiedź:

 

Droga Julu, bardzo dobrze, że zwróciłaś uwagę na tę problematyczną kwestię, bowiem wiele osób nie wie jaki czasownik połączyć z jednostką leksykalną, która to w dosłownym znaczeniu oznacza „nic” lub „ani trochę”. Jak bowiem ustalić jaki czasownik określać może nicość?

 

Okazuje się, że Anglicy znaleźli bardzo ciekawe rozwiązanie tego problemu, gdyż w języku angielskim „none” może łączyć się z czasownikiem zarówno w liczbie pojedynczej jak i mnogiej, a wszystko zależy od…kontekstu wypowiedzi!

 

None” z czasownikiem w liczbie pojedynczej:

 

None of the watermelon was eaten by the children.

 

Dzieci nie zjadły ani odrobiny arbuza.

 

Informujemy w tym przypadku, że owoc był jeden, natomiast żadna z pociech nie postanowiła się nim poczęstować.

 

None” z czasownikiem w liczbie mnogiej:

 

I have been trying to persuade my friends, but none of them have expressed willingness to go to Switzerland with me.

 

Starałam się przekonać moich znajomych, jednakże żaden z nich nie chce wybrać się ze mną do Szwajcarii.

 

W tej sytuacji znajomych jest wielu, jednakże żaden z nich nie wyraził zainteresowania podróżą. Jako że podmiot w zdaniu ma formę liczby mnogiej, natomiast my chcemy podkreślić, że nie mówimy o jednej, a o wielu osobach – użyjemy czasownika w liczbie mnogiej.

 

Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź rozwieje Twoje wątpliwości i sprawi, że w przyszłości będziesz używała zaimka „none” w sposób prawidłowy!

 

Pozdrawiam,

Administrator witryny Polglish.pl