POLGLISH.pl - biuro tłumaczeń

505 355 975
polglish.kontakt@gmail.com

Co oznacza skrót „etc.”?

Dziś zajmiemy się skrótem, który dość często pojawia się w publikacjach naukowych, artykułach oraz materiałach promocyjnych. Jedna z naszych czytelniczek pragnęła dowiedzieć się, co on dokładnie oznacza, a więc Biuro Tłumaczeń Polglish pospieszyło jej z pomocą!

 

Weronika Z. pisze:

 

Dzień dobry. Przygotowuję się powoli do matury z angielskiego i sporo czytam artykułów w gazetach zagranicznych. Często przewija się tam skrót etc. i nie do końca wiem co on oznacza. Czy to to samo co nasze polskie itd.? Z pozdrowieniami, Weronika.

 

Odpowiedź:

 

Droga Weroniko, używany w języku angielskim skrót „etc.” stanowi skróconą formę łacińskiego złożenia „et cetera” („et” oznacza „i”, natomiast „cetera” – „reszta”), które w rodzimym języku tłumaczymy jako „i tak dalej” („itd.”) lub też „i tym podobne” („itp.”).

 

Skrótu „etc.” lub jego pełnej formy użyjemy w sytuacji, gdy rozpoczynamy wymienianie osób, zwierząt, przedmiotów, czy zjawisk, jednakże nie chcemy takiej wyliczanki kontynuować w nieskończoność. Kończąc zdanie skrótem „etc.” dajemy rozmówcy lub czytelnikowi do zrozumienia, że lista nie jest kompletna i że zawiera się w niej więcej elementów, o których nie wspomnieliśmy. Uważam, że dobrze zobrazuje to poniższy przykład:

 

Our resort offers many outdoor activities for active lifestyle aficionados, such as fishing, hiking, canoeing, etc.

 

Nasz ośrodek wypoczynkowy oferuje wiele rozrywek dedykowanych miłośnikom aktywnego stylu życia, jak chociażby wędkowanie, wspinaczka górska, spływy kajakowe, itp.

 

Jako, że zauważyłem, że naszym czytelnikom anglojęzyczne skróty niejednokrotnie sprawiają nie lada problem, postanowiłem przygotować zbiór najpowszechniej stosowanych skrótów i akronimów w języku angielskim – zapraszam do jego lektury. Zachęcam także do zapoznania się z ofertą Biura Tłumaczeń Polglish, która to obejmuje usługi copywriterskie, tłumaczeniowe, korektorskie, itp.

 

Pozdrawiam,

Administrator witryny Polglish.pl