POLGLISH.pl - biuro tłumaczeń

505 355 975
polglish.kontakt@gmail.com

Różnica pomiędzy „they’re”, „there” i „their”

W ramach dzisiejszego wpisu rozłożymy na czynniki pierwsze angielskie słówka, których pisownia jest niemalże identyczna, jednakże w kwestii znaczenia diametralnie się od siebie różnią. Zapraszam do lektury!

 

Henryka D. pisze:

 

Dzień dobry. Niedawno zaczęłam uczyć się angielskiego i można powiedzieć, że jestem całkowicie zielona. Kiedy czytam gazety albo książki często widzę podobne do siebie słówka: there, their i they’re. Niby jestem świadoma, że nie jest to jedno i to samo słowo, ale chciałabym żeby ktoś wyjaśnił mi różnicę. Bardzo proszę o pomoc! Pozdrawiam, Henryka.

 

Odpowiedź:

 

Droga Henryko, słówka te osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z językiem angielskim faktycznie sprawiać mogą nie lada problem, jako że zaliczamy je do grupy homofonów, a więc wyrazów, które w wymowie brzmią niemalże identycznie, są do siebie zbliżone w kwestii zapisu, jednakże znaczą całkowicie co innego – zaraz dowiemy się co dokładnie!

 

Jednostka leksykalna „they’re” (wymowa prawidłowa: /ðɛər/) jest skróconą formą dwóch słów – zaimkathey” oraz czasownikaare”, co dosłownie przetłumaczymy jako „oni/one są”. Spójrzmy na przykład:

 

Jon, you can stop looking for Mary and Tom. I have just noticed that they’re here!

 

Jon, możesz już przestać szukać Mary i Toma. Właśnie zauważyłem, że oni są tutaj!

 

There” (wymowa prawidłowa: /ðər/) to z kolei przysłówek miejsca funkcjonujący w języku polskim jako „tam” bądź „w tamtym miejscu”. Zilustrujmy jego prawidłowe użycie posiłkując się przykładowym zdaniem:

 

The remote is not on the couch. It is there, next to the window!

 

Pilot nie leży na kanapie. Jest tam, pod oknem!

 

Ostatnim z bohaterów dzisiejszego wpisu jest „their” (wymowa prawidłowa: /ðər/), a więc dopełniacz zaimkathey” (oni/one), który przetłumaczymy jako „ich” lub „należący do nich”. Jego poprawne gramatycznie użycie zaobserwować można w poniższej wypowiedzi:

 

Jamie and Suzy finally understood the impact lies had on their relationship.

 

Jamie and Suzy w końcu zdali sobie sprawę z tego, jaki wpływ miały kłamstwa na ich związek.

 

Mam wielką nadzieję, że wpis ten pozwoli czytelnikom bloga skutecznie uporać się z wymienionymi powyżej homofonami występującymi zarówno w wypowiedziach ustnych jak i pisemnych. Jeżeli macie więcej pytań lub też zainteresowała Was aktualna oferta Biura Tłumaczeń Polglish, zapraszam do kontaktu mailowego lub poprzez sekcję komentarzy!

 

Pozdrawiam,

Administrator witryny Polglish.pl