POLGLISH.pl - biuro tłumaczeń

505 355 975
polglish.kontakt@gmail.com

Czym jest „gerund”?

Dziś zmierzymy się z kolejnym zagadnieniem gramatycznym istotnym z punktu widzenia wszystkich osób uczących się języka angielskiego. Czym jest gerund i z czym się go je? Jeżeli nie wiecie lub nie jesteście pewni – ten wpis  z całą pewnością rozwieje Wasze wątpliwości!

 

Elwira pisze:

 

Cześć, dopiero od niedawna zaczęłam uczyć się angielskiego. W jednym z podręczników natknęłam się na określenie gerund. Chciałabym poprosić o wyjaśnienie do czego się on odnosi. Z góry dziękuję!

 

Odpowiedź:

 

Oczywiście, Elwiro, już spieszę z pomocą! W języku angielskim gerund to tak zwany rzeczownik odczasownikowy zakończony końcówką –ing, który to w zdaniu może funkcjonować jako podmiot lub dopełnienie. Pamiętać należy, że pomimo, iż wyraz taki może na pierwszy rzut oka wydawać się czasownikiem, to nie funkcjonuje on w taki sposób. W zdaniu, w którym pojawia się gerund wystąpić powinien także czasownik główny pełniący rolę orzeczenia.

 

Aby kwestię tę wyjaśnić bardziej poglądowo, posłużę się przykładem:

 

Exercising is great for your overall health condition.

 

Ćwiczenie korzystnie wpływa na Twój ogólny stan zdrowia.

 

Jak widać, w powyższym zdaniu gerund pełni funkcję podmiotu. Jak można zaobserwować, tego typu wyraz zawsze występuje w liczbie pojedynczej, natomiast określający go czasownik będzie każdorazowo występował w trzeciej osobie liczby pojedynczej (on, ona, ono -> he, she, it).

 

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby gerund został zastosowany jako dopełnienie w zdaniu. W takim przypadku będzie się on prezentował następująco:

 

Sarah simply adores swimming daily.

 

Sarah po prostu uwielbia codzienne pływanie.

 

Gerund swimming pozwala nam określić, co Sarah tak bardzo lubi, stając się tym samym dopełnieniem. Jak wspominałem już wcześniej, orzeczeniem w zdaniu jest czasownik główny – w tym przypadku jest to słówko „adores”.

 

Rzeczownik odczasownikowy może także w niektórych przypadkach łączyć się z przyimkami, tworząc tym samym tak zwane wyrażenia przyimkowe.

 

Adam is sad about being so far away from us.

 

Adama smuci przebywanie tak daleko od nas.

 

Przyimkami, z którymi gerund najczęściej tworzy wyrażenia przyimkowe są:

 

  • about,
  • after,
  • before,
  • of,
  • to.

 

Jako ciekawostkę warto dodać, że gerund obecny jest również w niejednym rzeczowniku złożonym, choć wielokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. W przypadku takich wyrażeń jak „drinking glass”, „swimming cap”, czy „reading lamp”, jednostka leksykalna z końcówką –ing to właśnie gerund!

 

Tak oto przedstawia się to – wydawałoby się – proste zagadnienie, które jak się okazuje ma w sobie o wiele więcej głębi i złożoności niż można było początkowo przypuszczać. Mam nadzieję, że dzięki powyższym wyjaśnieniom, gerund już nigdy nie sprawi naszym czytelnikom trudności!

 

Pozdrawiam,

Administrator witryny Polglish.pl