POLGLISH.pl - biuro tłumaczeń

505 355 975
polglish.kontakt@gmail.com
Przydatne zwroty: typowo angielskie zwroty i wyrażenia

14 października 2019

Dzisiejszy wpis poświęcony będzie słówkom i wyrażeniom (najczęściej nieformalnym), których to z dużą dozą prawdopodobieństwa nie uświadczymy nigdzie indziej poza Wyspami Brytyjskimi. Mogą się one okazać niezwykle przydatne, gdy będziemy chcieli porozumieć się z native speakerem lub w pełniejszym stopniu zrozumieć angielskie artykuły prasowe, filmy i seriale, czy w końcu – felietony radiowe. Zapraszam do lektury!

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Zawody

10 sierpnia 2018

W ramach dzisiejszego wpisu przyjrzymy się mniej i bardziej znanym zawodom w języku angielskim, poznamy ich polskie odpowiedniki, a dodatkowo – zaznajomimy się z ich definicjami, tak aby raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości z nimi związane.

Continue reading
Więcej
Różnice pomiędzy Miss, Mr, Mrs

20 lipca 2018

Kącik porad powraca! Już teraz, jeżeli macie jakieś pytania dotyczące szeroko pojętego języka angielskiego, możecie je zadać poprzez formularz kontaktowy, e-mail lub fanpage na Facebooku, a pojawią się one w tej sekcji strony wraz z wyjaśnieniem. W dniu dzisiejszym przyjrzymy się różnicy pomiędzy słówkami Miss, Mr i Mrs.

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Terminologia komputerowa

12 czerwca 2018

Dla wielu z nas problematyczne jest zrozumienie komend wyświetlanych przez różnorodne aplikacje, z których korzystamy na co dzień. Dzieje się tak głównie dlatego, że komputer komunikuje się z nami w języku angielskim. Aby nieco ułatwić Wam użytkowanie programów oraz przeglądanie zasobów Internetu, przygotowałem zbiór najpopularniejszych terminów anglojęzycznych funkcjonujących w branży komputerowej wraz z ich polskimi odpowiednikami. Wszystko po to, aby praca z komputerem zmieniła się z katorgi w czystą przyjemność!

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Choroby i problemy zdrowotne

6 czerwca 2018

Niedawno skupialiśmy się na tematyce ludzkiego ciała, poznając bliżej terminologię odnoszącą się do jego organów – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Doskonale wiemy jednak, że organizm ludzki zmagać się może z chorobami spowodowanymi wirusami, bakteriami, niewłaściwym trybem życia, czy też obciążeniami genetycznymi. Dziś zaprezentuję Wam najpowszechniejsze z nich w wersjach polskiej i angielskiej wraz z krótkim objaśnieniem.

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Ludzkie ciało

30 maja 2018

W dniu dzisiejszym przygotowałem dla Was spis określeń najważniejszych organów zewnętrznych, wewnętrznych oraz kości. Zestawienie to wykorzystać możecie zarówno do nauki języka jak i do odszyfrowywania postawionych przez specjalistów diagnoz.

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Udzielanie porad

25 maja 2018

Niejednokrotnie okazać się może, iż w danym temacie mamy większe doświadczenie niż nasz słuchacz, a dodatkowo jesteśmy w stanie udzielić mu wartościowej rady. Warto wiedzieć, że w języku angielskim istnieje co najmniej tuzin zwrotów o zróżnicowanym stopniu zaawansowania, z których to skorzystać możemy podczas wspomagania odbiorcy komunikatu własną wiedzą. Wiele z nich znajdziecie w poniższej tabeli!

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Przeprosiny

21 maja 2018

Wszystkim nam zdarzyło się zapewne nie raz zrobić coś, za co później trzeba było przepraszać. Aby Wam to ułatwić, zebrałem najprzydatniejsze stwierdzenia, za pomocą których przeprosić możecie swojego rozmówcę podczas zaaranżowanej scenki na egzaminie lub też – wyrazić skruchę podczas codziennych sytuacji.

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Dziękowanie

18 maja 2018

Każdego dnia ma miejsce wiele sytuacji, kiedy to w dobrym tonie jest wyrażenie wdzięczności wobec innych. Skorzystać możemy wtedy ze zwrotów przedstawionych poniżej. Nie zawsze bowiem zwykłe „dziękuję” wystarczy. Zdarza się, że powiedzieć chcemy znacznie więcej, a i sam kontekst sytuacji wymusza bardziej rozbudowaną konstrukcję. Zapraszam do zapoznania się z najbardziej powszechnymi podziękowaniami wraz z ich omówieniem.

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Wyrażanie aprobaty

16 maja 2018

Poprzednio dowiedzieliśmy się jak wyrazić niemożność przystania na argumenty przedstawiane przez rozmówcę. Dzisiejszy wpis ma za zadanie przybliżyć Wam użyteczne wyrażenia, za pomocą których wyrazicie aprobatę podczas rozmów z anglojęzycznymi znajomymi, czy też w czasie wszelkiego rodzaju testów kompetencji językowych. Zapraszam do lektury!

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Wyrażanie dezaprobaty

14 maja 2018

Wielokrotnie zdarza się, że nasi rozmówcy prezentują nam opinie z którymi nie możemy się zgodzić, nawet gdybyśmy chcieli. Sytuacje takie mają miejsce w domu, pracy, szkole…niemal wszędzie. Istotna staje się więc umiejętność takiego wyrażenia swojego zdania, aby nie urazić rozmówcy jednocześnie dając mu do zrozumienia, że jego poglądy są dla nas nie do przyjęcia.

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Linking words

11 maja 2018

Bardzo często podczas tworzenia rozbudowanych wypowiedzi konieczne jest wprowadzenie do nich dodatkowych łączników, tak aby poszczególne elementy zdania były ze sobą w sposób sensowny połączone. Konieczne jest więc wykorzystanie funkcjonujących w języku angielskim tak zwanych linking words, czyli słówek łączących. Poniżej przedstawiam najistotniejsze z nich.

Continue reading
Więcej
Przydatne zwroty: Opisywanie ilustracji

8 maja 2018

Opisywanie ilustracji jest nieodłącznym elementem każdego egzaminu maturalnego oraz części ustnej sprawdzianów umiejętności językowych. Specjalnie dla Was zebrałem więc w jednym miejscu najprzydatniejsze zwroty oraz wyrażenia, których użyć możecie, aby zadziwić egzaminatorów oraz powalczyć o możliwie najwyższą ocenę z testu!

Continue reading
Więcej
Strona bierna

27 kwietnia 2018

Gdy znamy już budowę oraz sposób użycia czasów gramatycznych języka angielskiego, przejdźmy do przekształcania zdań przy pomocy passive voice. W języku polskim posiadamy odpowiednik rzeczonej struktury, więc nie powinny wystąpić jakiekolwiek problemy z jej zrozumieniem. Zapraszam do zapoznania się z budową i zastosowaniem strony biernej!

Continue reading
Więcej
Rodzajniki określone i nieokreślone

25 kwietnia 2018

Rodzajniki (articles) występujące w języku angielskim mogą stać się źródłem nie lada problemów. Aby nieco ułatwić Wam zrozumienie tego niewielkiego, acz istotnego fragmentu gramatyki angielskiej, przygotowałem kompendium wiedzy dotyczące rodzajników określonych oraz nieokreślonych.

Continue reading
Więcej
Mieszane okresy warunkowe

23 kwietnia 2018

Ostatnim przystankiem na naszej drodze do pełnego zrozumienia okresów warunkowych będą tak zwane mixed conditionals. Czym one są i jak się ich używa? Tego dowiecie się z niniejszego wpisu!

Continue reading
Więcej
Trzeci okres warunkowy

20 kwietnia 2018

Mimo, że na konstrukcję trzeciego okresu warunkowego w języku angielskim składają się dość skomplikowanie wyglądające elementy, to po zaznajomieniu się z podstawowymi zasadami jego tworzenia, używanie third conditional w sytuacjach codziennych przyjdzie Wam bez trudu!

Continue reading
Więcej
Drugi okres warunkowy

18 kwietnia 2018

Second conditional to jedna z najpopularniejszych konstrukcji stosowanych do opisywania sytuacji o niskim stopniu prawdopodobieństwa. Dziś przyjrzymy się jej bliżej. 

Continue reading
Więcej
Pierwszy okres warunkowy

16 kwietnia 2018

Zerowy okres warunkowy nie ma już przed nami tajemnic, a więc czas pójść o krok dalej i zaznajomić się z tajnikami pierwszego okresu warunkowego, czyli tak zwanego angielskiego first conditional. 

Continue reading
Więcej
Zerowy okres warunkowy

13 kwietnia 2018

Po zapoznaniu się z czasami angielskimi oraz zasadami stosowania strony biernej na tapetę weźmiemy tak zwane conditionals, czyli okresy warunkowe. Mam nadzieję, że poniższe kompendium wiedzy pozwoli Wam dokładnie zrozumieć kiedy i w jaki sposób zastosować należy je w formułowanych wypowiedziach.

Continue reading
Więcej
Czas Future Perfect Continuous

11 kwietnia 2018

Ostatnim z czasów gramatycznych występujących w języku angielskim jest czas Future Perfect Continuous. Służy on przede wszystkim do przedstawiania idei trwania danej czynności do danego momentu w przyszłości.

Continue reading
Więcej
Czas Future Perfect Simple

9 kwietnia 2018

Po zapoznaniu się z czasami przyszłymi Future Simple oraz Future Continuous, warto również przyjrzeć się nieco dokładniej konstrukcjom typu Perfect. Zacznijmy od czasu przyszłego dokonanego prostego.

Continue reading
Więcej
Czas Future Simple

4 kwietnia 2018

Future Simple spełnia rolę podobną do czasu teraźniejszego prostego zastosowanego w przyszłości. Możemy go więc użyć do mówienia o sytuacjach pewnych, które będą dopiero miały miejsce, jak i do wyrażania osobistych opinii.

Continue reading
Więcej
Czas Past Perfect Continuous

30 marca 2018

Ostatnią ze struktur przeszłych używanych w języku angielskim jest czas zaprzeszły ciągły, czyli Past Perfect Continuous. Niejednokrotnie stanowi on odpowiednik konstrukcji Present Perfect Continuous w przeszłości. Przyjrzyjmy się zasadom tworzenia zadań z jego wykorzystaniem oraz głównym zastosowaniom tego czasu.

Continue reading
Więcej
Czas Past Perfect Simple

28 marca 2018

W niniejszym artykule przyjrzyjmy się zasadom tworzenia, zastosowaniom oraz najpopularniejszym określnikom czasowym stosowanym przy formułowaniu wyrażeń w czasie zaprzeszłym prostym.

Continue reading
Więcej
Czas Past Continuous

26 marca 2018

O konstrukcji czasu Past Continuous, jego najpowszechniejszych zastosowaniach i charakterystycznych dla struktury określeniach czasowych przeczytacie w poniższym materiale.

Continue reading
Więcej
Czas Past Simple

22 marca 2018

Nadszedł czas, by zaznajomić się z konstrukcjami gramatycznymi stosowanymi do opisywania przeszłości. Najprostszą i najczęściej stosowaną z nich jest czas Past Simple. W niniejszym artykule przyjrzyjmy się jego budowie, zastosowaniom oraz typowym określeniom czasowym.

Continue reading
Więcej
Czas Present Perfect Simple

14 marca 2018

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się omówieniem czasu Present Perfect Simple. Zapraszam do lektury, a w razie ewentualnych niejasności – do zadawania pytań. Jesteśmy tu bowiem, aby nauczyć się czegoś nowego!

Continue reading
Więcej
Czas Present Simple

7 marca 2018

W ramach pierwszego z artykułów dotyczących gramatyki chciałbym zapoznać Was z budową oraz użyciem najmniej skomplikowanego ze wszystkich czasów angielskich – Present Simple.

Continue reading
Więcej