POLGLISH.pl - biuro tłumaczeń

505 355 975
polglish.kontakt@gmail.com

Co oznaczają skróty A.M. i P.M.?

Zaledwie w poprzednim wpisie udało nam się rozwiązać zagadkę popularnych angielskich skrótów, a dziś ponownie powracamy do tego tematu…a wszystko to za sprawą pytania Sławka!

 

Sławek_UK pisze:

 

„Hej! Chciałbym się dowiedzieć, co dokładnie oznaczają skróty A.M. i P.M podawane przez Anglików przy godzinach. Rozumem, że chodzi o określenie pór dnia, ale dobrze by było wiedzieć do czego się te słowa odnoszą. Z góry dzięki i pozdrawiam z emigracji!”

 

Odpowiedź:

 

Drogi Sławku, jak poprawnie przypuszczasz, skróty A.M. i P.M. odnoszą się do pór dnia i są stosowane w angielskim 12-godzinnym systemie zapisywania czasu. Metoda ta polega na podzieleniu doby na dwie równe połowy – tę przed oraz tę po południu. Dokładnie do tej kwestii odnoszą się sprawiające Ci problem terminy, jako że:

 

  • A.M. to skrót od łacińskiej frazy ante meridiem, którą tłumaczymy dosłownie jako „przed południem”,
  • P.M. to z kolei skrócona wersja złożenia post meridiem, a więc „po południu”.

 

To naprawdę takie proste! Wystarczy zapamiętać, aby do południa godziny podawać ze skrótem A.M., natomiast później posiłkować się drugim z omawianych dzisiaj akronimów. Zapraszam także do zapoznania się z poprzednim artykułem poradnikowym dotyczącym skrótów i.e. oraz e.g.

 

Pozdrawiam,
Administrator witryny Polglish.pl